.persianblog'">
سیدمرتضی قدرتی
تیرهای این ساختمان متصل به اعضای غیرسازه ای می باشند که در افتادگی زیاد احتمالاً آسیب نمی بینند, بنابراین در این تیرها تفاضل افتادگی اولیة ایجاد شده و خیز بعدی نباید از یک دویست و چهلم طول دهانه تجاوز نماید در تیرها فرض می شود که 20% بار زنده بطور دائم بر تیر اثر دارد و 80% آن بطور لحظه ای وارد می شود. افتادگی حداکثر تیرها تحت اثر بارهای دائمی و آنی محاسبه شده و آن قسمت از افتادگی که باعث آسیب رسیدن به جداسازها می شود نیز محاسبه و با مقدار مجاز آن مقایسه و کنترل شده است, همانطور که ملاحظه می شود تمامی این خیزها در حد قابل قبول و مجاز می باشند, بعنوان مثال برای تیر تیپ 3 واقع در طبقة همکف داریم: در این تیر در وسط دهانه, از 2 آرماتور کششی نمرة 22 و 2 آرماتور فشاری نمرة 12 استفاده شده است, حداکثر لنگر بهره برداری مثبت برابر 51 کیلونیوتن متر و حداکثر لنگر بهره برداری منفی برابر با 79.5 کیلونیوتن متر است که از نتایج تحلیل کامپیوتری Etabs برای بارهای بهره برداری بدست آمده است, Ec=5000?fc=25000 N/mm2 Es=2×105 N/mm2 n=Es/Ec=8 As=2×380.1=760.3 mm2 A"s=2×113.1=226.3 mm2 B=b/(nAs)=400/(8×760.3)=0.07 r=(n-1)A"s/(nAs)=(8-1)×226.3/(8×760.3)=0.26 پوشش روی آرماتورها=40 mm d"=40 mm d=500-40=460 mm kd=(?(2dB+1)-1)/B=101.97 ممان اینرسی کل مقطع ترک نخورده(Ig)=400×5003/12=4166666667 mm4 ممان اینرسی مقطع ترک خوردة تبدیل یافته(Ict)=bk3d3/3+nAs(d-kd)2+(n-1)A"s(kd-d")2 =927090056 mm4 لنگر خمشی حداکثر در مقطع موردنظر تحت بارهای بهره برداری Ma= 51 KN.m مدول گسیختگی بتن fr=0.6?fc=0.6×5=3 N/mm2 فاصلة تار خارجی کششی تا محور خنثای مقطع بتنی yt=40 mm لنگر ترک دهنده Mcr = frIg/yt = 3×4166666667/40 = 312500000 N.mm ممان اینرسی موثر Ie=Ict+(Ig-Ict)(Mcr/Ma)3=3974613777 mm4 < 4166666667 mm4 با فرض زمان بارگذاری 5 سال یا بیشتر, تابع زمان(?) برابر با 2.0 می باشد که در نتیجه ضریب تغییرشکل درازمدت متوسط که به عمر بارگذاری و درصد فولاد فشاری مقطع بستگی دارد, بصورت زیر در می آید: ?"=A"s/bd=226.3/(400×460)=0.0012 ?=?/(1+50?")=1.88
افتادگی درازمدت تحت اثر بار دائمی, ?t,sus=? ?i,sus=1.88×0.9578=1.8046 mm افتادگی کل تحت بارهای دائمی, ?sus= ?t,sus+ ?i,sus=1.8046+0.9578=2.7623 mm نسبت بار کل به بار دائمی ?i,tot=2.14× ?i,sus=2.14×0.9578=2.0496 mm محاسبة افتادگی آنی تحت اثر بار لحظه ای, ?i,sh= ?i,tot- ?i,sus=2.0496-0.9578=1.0918 mm ?tot= ?i,sh+ ?sus=1.0918+2.7623=3.8541 mm فرض می شود که در این سازه, 70% بار مرده قبل از ساخت جداسازها بر سازه وارد می شوند, در نتیجه افتادگی ناشی از این مقدار از بار مرده برابر خواهد بود با: ?=0.4789 mm خیز مخرب : ?=3.8541-0.4789=3.3753 mm ?/l=3.3753/5100=1/1511 < 1/240 بنابراین خیز حاصله کمتر از خیز مجاز بوده و قابل قبولست. محاسبة خیز و کنترل آن در جداول صفحات بعدی آورده شده است. ¤ نویسنده:قدرتی
|
مدیریت وبلاگ شناسنامه پست الکترونیک کل بازدیدها:21979 بازدیدامروز:9 بازدیددیروز:21 |
درباره من |
قدرتی
آغاز روز امروز روز خداست و همه کارهایم رنگ و بویی خدایی دارد. هرروز برکت و نعمت خداوند را در زندگی ام مشاهده می کنم،به ویزه امروز منتظر تجلی برکات فراوان الهی هستم.با شور و شوق فراوان و ایمانی نیرومند بیرون می روم تا آنچه را که باید به دست من صورت گیرد به انجام رسانم. امروز از آسمان طلا می بارد. |
لوگوی وبلاگ |
|
اشتراک در خبرنامه |
فهرست موضوعی یادداشت ها |
سایت[3] . www[2] . com[2] . hamkelasy . http . ir . persianblog . post . aliomrani . chemixon . |
بایگانی شده ها |
اردیبهشت 1388 |
|